سامسونگ الکترونیکس امروز در کنفرانس خاورمیانه و شمال آفریقا از چشم‌انداز خوددر حوزه اینترنت اشیا رونمایی کرد که هدف آن همکاری نوآورانه در راستای خلقتجربه‌ای روان، هماهنگ و هوشمند برای ساده کردن زندگی مصرف‌کنندگان محصولاتمختلف اعلام شد. سامسونگ در کنفرانس سالانه خاورمیانه و شمال آفریقای خود(MENA Forum 2018) درباره راهبردش برای توسعه حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیابا استفاده از هوش مصنوعی و SmartThings توضیح داد که می‌توانند دستگاه‌هایمتصل سامسونگ را با هم یکپارچه کنند.

شرکت سامسونگ علاوه بر هدف‌گذاری برای آماده کردن تمامی محصولاتش در جهتاتصال به اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰، همچنین اعلام کرد که همه این محصولاتهوشمند نیز خواهند شد. شرکت کره‌ای می‌خواهد با وارد کردن دستیار هوشمند «بیکسبی» در تمامی دستگاه‌های خانگی و هوشمند، همه محصولات خود را بصورتیهوشمند کند که امکان شخصی‌سازی برای کاربر را داشته و در نتیجه کارهای روزمره رابرای او ساده‌تر کند.

در این نشست محصولات اصلی و جدید سامسونگ از جمله تلویزیون ۸۵ اینچیQLED 8k، ماشین‌ لباسشویی کوییک درایو و موبایل هوشمند گلکسی A8 نیز رونماییشدند. علاوه بر این محصولات جدید، سامسونگ همچنین توضیح داد پلتفرمSmartThings چطور تمامی دستگاه‌ها را شامل شده و بصورتی روان آنها را در یکپلتفرم و روی یک فضای ابری به هم متصل می‌کند تا امکان دسترسی به آنها از طریقیک اپلیکیشن جهانی فراهم شود.

«سانگ‌وان میانگ»، مدیر بخش خاورمیانه و شمال‌آفریقای شرکت سامسونگ در این باره گفت: 

«تمایل ما به نوآوری مداوم، ریشه در علاقه‌ ما برای تبدیل مفاهیم به واقعیت‌هادارد. در سال‌های اخیر اینترنت اشیا پیشرفت قابل توجهی داشته است و ما بهعنوان شرکت نوآور در این عرصه وظیفه داریم برای پذیرش سریع‌تر اینترنت اشیاتلاش کنیم. چیزی که امروز معرفی کردیم تجربه‌ای از اینترنت اشیا در مقیاسواقعی بود که نشان داد چطور می‌تواند با زندگی هر روزه ما تلفیق شود. ما با واردهوش به اینترنت اشیا می‌خواهیم زندگی کاربران را ساده و غنی‌تر کنیم. ماقدم‌های معناداری به سمت ایجاد جهانی کاملا متصل برداشته‌ایم که در عینحال هوشمند و قابل شخصی‌سازی‌ هم باشد.»

تلویزیون‌های QLED

سامسونگ در این رویداد همچنین از نوآوری‌های فنی در زمینه اتصالی روان درجدیدترین سری تلویزیون‌های خود نیز رونمایی کرد. سامسونگ گفت که تلویزیونQLED 8K مجهز به اولین فناوری جهان برای هوش مصنوعی 8K خواهد شد که آن رابه دستگاهی تعاملی و خلاق تبدیل می‌کند. فناوری هوش مصنوعی بکار رفته درتلویزیون QLED 8K سامسونگ از ماشین یادگیری برای تحلیل محتوا و تقویت خودکاررزولوشن‌های پایین به کیفیت 8K استفاده می‌کند. با بهره‌مندی از قابلیت‌هایی مانندتقویت جزییات، کاهش نویز، احیای گوشه‌ها و تنظیم خودکار صدا، تلویزیون QLED 8K تجربه دیداری کاربر را به بهترین حالت رسانده و هر نوع محتوایی را از هر منبعی بهتصویری با کیفیت 8K تبدیل می‌کند.

شرکت سامسونگ همچنین SmartThings را برای سری تلویزیون‌های خود معرفی کردکه به کاربر امکان می‌دهد بدون مشکل تلویزیون را به دیگر دستگاه‌های خانه متصلکند. با استفاده از این پلتفرم، تلویزیون به داشبوردی برای کنترل کل اکوسیستممحصولات سامسونگ در خانه تبدیل شده و از طریق آن کاربر می‌تواند همه دستگاه‌هارا کنترل کند.

سامسونگ همچنین از ساندبار NW700 Sound+ خود در کنفرانس امروز رونمایی کرد.صدای این دستگاه می‌تواند تجربه‌ای فراگیر را عرضه کند. ساندبار NW700 Sound+ بااستفاده از انواع قابلیت‌های تقویت صدا، صدایی دینامیکی و هدفمند را پخش می‌کند.طراحی این دستگاه نیز بسیار زیبا و چشمگیر بوده و می‌توان آن را براحتی روی دیوارنصب کرد. این دستگاه با سه حالت صدای استاندارد، فراگیر و هوشمند می‌تواند تجربهشنیداری کاربر را تغییر داده و یک سیستم سینمای خانگی پیشرفته را متناسب بانیازهای کاربر ایجاد کند.

تعریفی تازه از زندگی متصل

کنفرانس امسال سامسونگ نمایشی بود از مجموعه‌ای متمایز از لوازم خانگی که هوشمند شده بودند. این محصولات به کاربران امکان خواهند داد زندگی بدون مشکلرا در یک خانه متصل تجربه کرده و این تجربه را با اینترنت اشیا تقویت کنند.

محصول دیگری که برای اولین‌ بار در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی معرفی می‌شد،ماشین‌های لباسشویی کوییک‌درایو با امکان اتصال به اینترنت اشیا بود که به کاربرامکان می‌دهد تا چرخه شستشوی لباس‌های خود را از طریق دیگر دستگاه‌های متصلخود شروع یا متوقف کرده و حتی روی آن نظارت داشته باشد. ماشین‌های لباسشوییکوییک درایو همچنین مجهز به دستیار هوشمند سامسونگ هستند که با استفاده ازهوش مصنوعی بهترین گزینه شستشو را به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

دستگاه تهویه هوای Wind-Free سامسونگ نیز برای اولین بار از سیستم خنک کنندهدو مرحله‌ای استفاده می‌کند که علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف انرژی، امکان کنترلاز راه دور از طریق وای‌فای را هم دارد.

نکته نهایی اینکه سامسونگ با معرفی فامیلی هاب (Family Hub) خود نشان داد کهواقعا متعهد به هوشمندسازی اینترنت اشیا است. فامیلی‌هاب علاوه بر کاربردهایپیشرفته خود اکنون مجهز به بیکسبی و تایید هویت صوتی است که بر همین اساسمی‌تواند اطلاعاتی شخصی شده را برای هرکدام از اعضای خانواده و متناسب باترجیحات آنها عرضه کند. این محصول همچنین با استفاده از یادگیری ماشینیمی‌تواند ترجیحات غذایی و محدودیت‌های رژیمی کاربر را هم یاد گرفته و بر اساسمواد غذایی موجود، غذاهایی را به کاربر پیشنهاد دهد.

تلفیق فناوری با هوش در دستگاه‌های هوشمند

سامسونگ همچنین از یک اکوسیستم محصولات موبایلی رونمایی کرد که برای تسهیلتجربه کاربری طراحی شده‌اند. این فناوری‌ها حول دستگاه‌های هوشمند شخصی ایجادشدند که با استفاده از بیکسبی و SmartThings یک مجموعه منسجم را تشکیل دادهو امکان تجربه‌ای هوشمند و روان را فراهم می‌کنند.

مجموعه موبایل‌های گلکسی سامسونگ اکنون علاوه بر کارکردهای بیکسبی،قابلیت‌های پیشرفته دیگری را هم دارند. از جمله محصولات این حوزه که در کنفرانسامروز به نمایش گذاشته شد گوشی‌های گلکسی نوت ۸، S8 و عضو جدید A8 بودند کهدر ماه ژانویه ۲۰۱۸ رونمایی شده بود. این محصول توانست با فناوری‌ها و قابلیت‌هایپیشرفته خود دنیای گوشی‌های مقرون به صرفه را متحول کند.

اما CUE سامسونگ نیز یک لایه جدید به اکوسیستم موبایلی این شرکت اضافه کرد.کیو (CUE) اولین فروشگاه محتوای دیجیتالی سامسونگ است که بصورت انحصاریبرای خاورمیانه و شمال آفریقا راه‌اندازی شد. فروشگاه کیو سامسونگ در واقعکتابخانه‌ای فراگیر از موسیقی برای استریم یا دانلود است که گلچینی متنوع از هرنشریات محلی و منطقه‌ای و هزاران زنگ گوشی را در خود جای داده است.

نکته نهایی آنکه اکوسیستم سامسونگ با اتکا به SmartThings فناوری‌های پوشیدنیرا هم ارتقاء داده است، بصورتی که کاربران می‌توانند دستگاه‌های متصل خود را با چندابزار پوشیدنی پیشرفته کنترل کنند. این اکوسیستم همچنین شامل محصولاتی مانندGear 360, Gear VR و DeX هم می‌شود که همه آنها در SmartThings با هم یکیمی‌شوند.

لازم به اشاره است که نماینده دیجیاتو در رویداد MENA Forum 2018 حضور دارد و به زودی گزارش کامل‌تری از آن را در دیجیاتو و روزیاتو خواهید خواند.